pl  en

Trzynastolatka zostanie mamą, czy można było uniknąć ciąży? Kto zawinił?

Ciąża u nastolatek

Zdarza się, że ciekawe życia nastolatki próbują nowych rzeczy, w tym także kontaktów z płcią przeciwną. Zaczyna się niewinnie od pocałunków, jednak jeśli para jest sobą mocno zauroczona, albo nawet już zakochana, wówczas sytuacja może się wymknąć spod kontroli. Okazać się może wtedy, że dziewczyna zaszła w ciąże, bo albo nie korzystała z pigułek antykoncepcyjnych, albo jej chłopak olał sprawę. Albo co gorsza oboje stwierdzili, że nic się przecież nie może im właśnie przydarzyć. Jeśli są to osoby dojrzałe emocjonalnie, a także powyżej piętnastego roku życia, ich nowo rozpoczęta rodzina, może mieć jakiś sens o ile wytrwają do ślubu, albo sąd udzieli im wcześniej zgody.

Trzynastoletnia mama?

Wiek młodzieży, która dojrzewa szybciej z roku na rok zmniejsza swoją granicę. Dzieje się tak za sprawą mocno zmienionych obyczajów społecznych. Ale także nieco większego dostępu do edukacji z zakresu współżycia. Niestety, nie zawsze jest to wiedza pochodząca od specjalistów. A najczęściej kończy się tak, że informacje tego rodzaju są pozyskiwane od rówieśników. W dodatku takich, którzy sami jeszcze mało wiedzą, albo nie przekazują pełnych informacji.

Uniknięcie ciąży

Zacząć należy od tego, że dojrzałość fizyczna dziewczyn w wieku nastu lat, zaczyna się dość szybko. Tymczasem dojrzałość emocjonalna nieco później, a pełna dojrzałość emocjonalna, przychodzi wraz z wiekiem i doświadczeniem. Nastolatkowie mogą w pewnym wieku zacząć próbować różnego rodzaju zachowań, między innymi takich jak całowanie się, czy trzymanie za ręce. A z czasem także innych aktywności i zachowań, które mają na celu przynoszenie im satysfakcji. Trzynastolatki mogą już mieć potrzeby takie, jak dorosłe kobiety, ale emocjonalnie nie są jeszcze gotowe na ten etap. Są gotowe jedynie na delikatne pieszczoty, takie jak trzymanie się za ręce i pierwszy pocałunek. Ale nie trzeba tłumaczyć, że to może się skończyć źle, zwłaszcza jeśli chłopak, albo mężczyzna jest dużo starszy. Na przykład siedemnastolatek, może już chcieć seksu, tymczasem jeśli namówi na to trzynastolatkę, to może wyrządzić jej krzywdę na całe życie. Warto też wiedzieć, że w przypadku odbycia stosunku byłby pociągnięty do odpowiedzialności karnej, jako nieletni, ale jednak. A to może zaszkodzić także jemu, gdyż zostałby umieszczony w zakładzie poprawczym. A to dla chłopców w jego wieku, mogłoby okazać się mocno szkodliwe.

Kto zwinił, jeśli trzynastolatka w ciąży?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Problem może spowodować ona sama, jeśli zbyt szybko pozwoli się całować i nie będzie w stanie pohamować swojego popędu. Warto jednak dodać, że emocjonalnie może nie być gotowa na konsekwencje podjęcia takiej decyzji, nawet jeśli do ciąży by nie doszło. Ciąża zaś skutkuje pojawieniem się nowego życia, a także kończy etap dzieciństwa u takiej nastolatki. Winą można obarczyć też rodziców, którzy niedostatecznie pilnowali dziecko, zwłaszcza w tak trudnym wieku, kiedy pojawiają się dość mocne wahania nastrojów, a także brak możliwości zrozumienia samego siebie. Kolejnym winnym całej sytuacji może się okazać ojciec dziecka poczętego, nawet jeśli to rówieśnik, albo nieco starszy nastolatek. Jeszcze gorzej, jeśli jest nim dojrzały i pełnoletni mężczyzna. Miłość może się przydarzyć osobom w każdym wieku, jednak nie zawsze ich drogi mogą się wtedy związać. Czasem lepiej odejść, albo poczekać na odpowiedni moment, aby potem móc sprawdzić, czy uczucie jest dostatecznie silne. Tak samo w przypadku zakochanych nastolatków, powinni oni umieć poczekać na siebie, chociaż te kilka lat, do uzyskania wieku, w którym rozpoczęcie współżycia jest czymś bardziej naturalnym. I tak nie ma pewności, że będzie to właściwy moment, czy dobra decyzja, zwłaszcza jeśli przed nimi jeszcze szkoła średnia i studia. Ale zawsze jest to zdecydowanie lepszy moment, niż wiek młodzieńczy, który nie jest tym właściwym na tego rodzaju decyzje.1
seks sex czat seks czaty seks kamery seks kamerki seks czat seks kamery za darmo seks czat za darmo


Poprzedni Następny